Šiokódži, šójukódži

Dnes se podíváme na to, jak si snadno připravit dvě základní kódži marinády, které budeme moci použít třeba na nakládání masa a zeleniny.

A když říkám snadno, tak myslím opravdu snadno. Šójukódži je tak jednoduchá, že k její přípravě potřebujeme jen dvě ingredience. Šiokódži si řekne o tři, přičemž jedna z ingrediencí je tak triviální, že i šiokódži lze považovat za dvousložkovou marinádu. 😁

Začneme šiokódži, neboť jí začínají i japonské knížky, které o kódži marinádách píší. V překladu je to “slaná kódži”, a nejde vlastně o nic jiného, než kódži smíchanou se solí, zalitou vodou a ponechanou na několik hodin teple. Pokud budete mít k ruce malou skleničku, třeba o objemu 350 ml, můžete si připravit malou testovací/ochutnávací dávku šiokódži ze 100 g kódži, 100 ml vody a 30 g soli. Vše v této skleničce promíchejte, a skleničku dejte např. do jogurtovače nebo trouby, ve které nastavíte teplotu 60 stupňů. Ponechte fermentovat 6-8 hodin. Po prvních dvou hodinách promíchejte a opět nechte v teple až do konce.

Pokud jsme se teď tedy naučili připravit si šiokódži, šójukódži zvládneme jako nic. Bude nám stačit opět nějaká vhodná sklenička či miska, kódži a sójová omáčka. 100 g kódži zalijeme takovým množstvím sójovky, aby byla všechna zrníčka kódži pěkně pod hladinou. Během fermentace v teple (opět 6-8 hodin) kódži dost sójovky vsákne, a výsledná šójukódži bude mít opět pastovitou konzistenci. I šójukódži po prvních dvou hodinách promícháme čistou lžičkou.

Ač jsme si zde uvedli postupy využívající několikahodinový ohřev těchto marinád, lze si šiokódži vyrobit i bez trouby či jogurtovače. Akorát vám to potrvá nějakou dobu. Pokud směs necháte fermentovat za pokojové teploty, počítejte s týdnem až dvěma, a v případě, že si marinádu budete nechávat fermentovat v ledničce, počkáte si asi dva měsíce. Během fermentace marinádu každý den promíchejte.

Pomalé fermentaci za nižších teplot v ledničce dominují bakterie mléčného kvašení, které drží na uzdě nechtěné mikroorganismy, a chuť výsledné šiokódži je čistější. Fermentace za pokojové teploty má ve výsledku bohatější chuťový profil. Rozhodněte se podle Vašich vlastních osobních preferencí, který postup zvolíte.

Diskuze

Your email address will not be published. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík